Pavouci [2000]

Občas si záměrně vybírám ty hůře hodnocené filmy, abych zjistil, jestli tomu skutečně odpovídají. Většinou to sedí, ale tu a tam se objeví nějaký lepší kousek. V případě Spiders se výjimka nekoná. Je to prostě béčko. Osobně mi takováto „podkategorie“ nevadí, ale tady se tedy tvůrci mohli snažit více. Příběh, ač celkem jako zajímavý nápad, je takový nedotažený, postavy nepříliš výrazné. Béčkové filmy se mimo jiné vyznačují vcelku nepovedenými, až amatérskými efekty. Tady to byla opravdu katastrofa (úplně zcestně se mi vybavil původní Pán prstenů, který měl premiéru rok poté, ale s mnohamilionově větším rozpočtem).

Režiséra Garyho Jonese jsem dosud neznal, ale možná se na něj ještě zaměřím. Podle hodnocení jeho ostatních filmů se jedná o velmi podprůměrného tvůrce, v podstatě samá béčka. Ale hned další film co jsem od něj viděl (a na který záhy napíšu zamyšlení), byl pro mě o stupeň lepší než tento. Takže je dost možné, že z osobního hlediska nemusí být Jonesova filmografie jen samý odpad.

Teď opravdu přemýšlím, co dalšího dodat k filmu Pavouci. Není to absolutní katastrofa; vyjma typických smrtí hlavní hrdinka přežije (dokonce i se „zběhem“) a město je zachráněno. Ať si každý myslí co chce, ale dle mého skromného názoru každá vláda něco tají. A veřejnosti sděluje jen to, co uzná za vhodné. Tady přesně nevím, čeho chtěla dosáhnout. Byli tam zapleteni i mimozemšťané, ale stejně mi to nedávalo příliš smysl. Ale poučení z toho plyne, že cokoliv se může vcelku lehce vymknout kontrole.
Celkově jsem z filmu cítil mnohem víc prvky komedie než sci-fi hororu (a ano, ani jeden podžánr pokud možno nevyhledávám). Ale efekty mě vyloženě zklamaly. A nejlepší hláška z celého filmu? „Ty umíš řídit vrtulník?“ „Já umím řídit všechno.“

Brazilský masakr [2006]

Hned v úvodu chci poznamenat, že takovéto horory vůbec nemám v oblibě. Ano, úplně z počátku mé lásky k tomuto nejskvělejšímu žánru jsem i takový druh neuznával. Nejmilovanější stále zůstávají klasická hororová monstra. Ale zase na druhou stranu musím říct, že mnohdy je to právě o to děsivější, když se to může stát i v realitě…

Po poněkud vtipnější nehodě autobusu poznáváme partu mladých lidí, které právě spojí (ne)umění řidiče. Chtějí si prostě užít, protože náhradní autobus přijede takřka až další den. Zábava pokračuje do noci, kde se setkáváme i s Kikem, který se mezi ně (záměrně) bez problému vetře….
Nebudu dále popisovat podrobněji děj. Až na Olivii Wilde to opět byla přehlídka pro mě neznámých herců. Ale musím říct, že každý se na svou roli hodil. Co si na filmu asi nejvíc cením byla fáze natáčená pod vodou v jeskyni. Ta byla celkově nejzajímavější. Pokud ale nejste vyloženě trénovanými plavci, resp. potápěči, zase mi nepřijde normální, že byste vydrželi tak dlouho pod vodou. Ale celkově to tam bylo takové příjemné zpestření.

Co se týká hodnocení, celkem se mi film líbil. Chování hlavních postav mi nepřišlo v podstatě nijak nelogické. Happy end se koná, záporák je zabit. Nejsou tam jumpscary a myslím, že se to lehce dá zaměnit s thrillerem. Jak jsem se již zmiňoval, takovéto horory nevyhledávám a proto si snímek nevysloužil plné hodnocení. Takových filmů jistě bude víc, ale přeci jen díky jeskyňovým sekvencím bude o stupeň lepší než jemu obdobné. Jednohubka, která rozhodně neurazí.

Povstání mrtvých: Strážní věž [2015]

Určitě jsem se již zmiňoval, že mým velmi oblíbeným subžánrem hororu jsou zombie. A je mi celkem jedno jestli jsou pomalé nebo rychlé. Od dob průlomu, o který se zasloužil George A. Romero, už uplynulo dost času. A myslím si, že v podstatě existují jen dvě možnosti scénáře. Buď se zombie v ději objeví až časem nebo jsme hned zpočátku vrženi do již probíhající nákazy. Dle mého je druhá verze častější.

O existenci počítačové hry Dead Rising jsem věděl, ale osobně jsem ji nikdy nehrál. Takže nemůžu srovnávat, zda se tam objeví i stejné postavy jako v této filmové adaptaci. Hned zpočátku můžu říct, že jedno (aspoň pro mě) zásadní mínus byl opět občasný výskyt komediálních prvků. Již mnohokrát jsem prohlašoval, že hororové komedie opravdu nevyhledávám. Ano, opět se budu opakovat, že jsou i dobré kousky, které se mi dost líbily a že to je prostě část hororu, která jistě má své fanoušky. To nikomu neberu.
Dead Rising: Watchtower je možná také zajímavý tím, že se pravý původ názvu dozvíme až úplně ke konci. Není to ojedinělý případ, že v určité a asi i zásadní části má prsty armáda. A celé to bylo plánované. Docela milou novinkou v žánru pro mě bylo, že existuje nějaký lék (Zombrex), který nakaženým umožňuje zůstávat v lidské podobě bez následků kousnutí. Když to vezmu trošku víc do hloubky, zajímal by mě jeden fakt. Jak moc dlouho před dějem filmu byl už používaný zmíněný lék, že prostě najednou přestal fungovat? Ale to už samozřejmě řeším moc. My jako diváci jsme prostě vhozeni do děje a to musíme brát jako fakt.
Musím říct, že pro byl docela sympatický záporák a jeho motorkářská banda. Dočkáme se i nějaké krve a dobře využitých slow-motion záběrů. Zombie zkrátka nikdy nezklamou. Když o tom tak přemýšlím, asi mám radši ty rychlé zombie. Ale hlavní je, že tam prostě jsou tyto ikonické postavy hororu. V tomto snímku bych osobně tedy ubral na humoru. I když je pravda, že úvodní část s klaunem a policistou je celkem i povedená.

Paroží [2021]

Kvůli covidu byl tento snímek přesunut na tento rok. Když totiž v kinech začali dávat upoutávku, trailer mi byl povědomý, že už jsem ho předtím někdy před rokem viděl (při závěrečných titulcích byl dokonce uveden rok vzniku 2019). Byl to v nedávné době opět další horor v kině a tak jsem si ho nemohl nechat ujít. A o to víc, když se na něm (alespoň) producentsky podílel věhlasný a jeden z mých oblíbených režisérů Guillermo del Toro. Hned zpočátku tedy osobně musím říct, že dobré jméno ještě není zárukou perfektního úspěchu.

Předem upozorňuji na spoiler v tomto zamyšlení, protože mám potřebu se k němu vyjádřit. V tomto hororu se vyskytuje tzv. Wendigo. Co jsem si zjišťoval, jedná se o mytickou bytost, která by měla obývat severské lesy USA a Kanady. Původně to vychází z folklórní tradice indiánů z Algonkinských kmenů, obývající převážně oblast Velkých jezer. Wendigo vzhledově odpovídá tomu zobrazenému ve filmu. Hlavní „vlastností“ je kanibalismus, resp. pojídání lidského masa. Wendigo totiž může být popisováno jako člověk posedlý zlým duchem či přímo jako monstrum s lidskými vlastnostmi. Legendy praví, že to byl dříve normální člověk, který ale pojídal maso lidí. Byl proto následně proklet a stal se z něho netvor, který k tomu ještě získal nadlidskou sílu či např. rychlost.

Trailer opět nalákal na pěkný horor, který ale pro mě ve výsledku super určitě nebyl. Představitele dvanáctiletého Lucase Weavera v podání Jeremyho T. Thomase jsem zpočátku tipoval na hlavního záporáka a to především kvůli jeho trošku děsivému vzhledu. Ani u tohoto filmu nezklamalo takové nepsané pravidlo, že se zpočátku něco stane a následně děj pokračuje o několik let či měsíců později (zde po třech týdnech). A popravdě, pokud bych si poté nepřečetl trošku více synopsi, moc bych nevěděl, co v úvodu v dole dělal Frank Weaver – otec Lucase a Aidena. Do filmu se krátce poté zaplete učitelka základní školy. Postava jejího bratra policajta mi přišla poněkud zbytečná, protože tam neměl příliš prostoru. Celkově mi přišlo, že se děj příliš vleče. Vlastně o něco lepší to začalo být tak po hodině filmu, kdy jsme už konečně viděli přetransformování Wendiga (a pak samozřejmě celého netvora). Ke konci taky nastává jedna (a nutno říct, že asi jediná) pěkná lekačka. Ale jinak to nemělo zas takový spád. Není to vyloženě špatné, jen by to chtělo příběhově doladit. A ještě možná taková menší nesrovnalost se závěrem. Dočetl jsem se, že Wendiga je dost těžké zabít. Podle některých verzí totiž tato folklórní bytost může být i nesmrtelná. Tedy pokud přímo nehoří nebo není nějak v kontaktu s ohněm. Dokonce ani brokovnice nemůže poškodit jeho tvrdou pokožku. Pokud ho chcete zabít, nejlépe to uděláte za následujících okolností: moment, kdy je zaneprázdněný pojídání masa a za použití ohně. Poté již je ho možné zastřelit či jen bodnout. To mi ve filmu trochu chybělo.

Můj konečný verdikt? Je to lepší průměr, ale stále jen průměr.

Použitý zdroj: Wikipedia