Ulice Cloverfield 10 [2016]

Zklamání. Možná mě trošku omlouvá to, že jsem vůbec nevěděl do čeho jdu. Nedíval jsem se na trailer a taky jsem neznal synopsi. Asi před rokem mi psal jeden kamarád, že nutně potřebuje, abych se podíval na tento film, že chce se mnou probrat jednu věc. Měl jsem pocit, že už jsem to viděl a když jsem se mu snažil vysvětlit, že subžánr found footage moc nevyhledávám, po bližší specifikaci jsem pochopil, že došlo k záměně z mé strany. Spletl jsem si snímek s filmem nazvaným prostě jen Cloverfield (do češtiny překládáný jako Monstrum). No a abych to zkrátil – prostě jsem na to tak nějak pozapomněl a odložil jsem to a před pár dny mi to kamarád připomněl. Tak ten slib jsem tedy již splnil. Ale…

Kromě hororů, které jsou pro mě absolutní top, mám ve velké oblibě mysteriózní žánr a psychothriller. A nejlepší je, když je to kombinace všeho (samozřejmě skvěle namixovaná). Takže jsem se měl na co těšit.

Úvod snímku byl dost zajímavý. Takřka absolutně utlumený zvuk, jen hudba. Ani mi nechybělo, že jsme neznali důvod poněkud drsného rozvodu. Michelle možná neměla konkrétní cíl, prostě jen chtěla odjet co nejdál. A pak bum, prásk, nehoda. No a potom se již ocitneme na místě, kde se bude odehrávat 90 procent celého filmu. A tam jsem nepochopil dvě věci – proč byla žena připoutána řetězem, když ji Howard (jak tvrdil) chtěl „ochránit“, a dále jak to, že věděl, že se jmenuje Michelle? No, teď když jsem to napsal, nejspíš vlastně znám na obě otázky odpověď. Tvůrci chtěli divákovi vsadit do hlavy, že žena byla unesena. A vzhledem k tomu, že její osobní věci, včetně dokladů a mobilu, byly v jejím „pokoji“, dá se předpokládat, že si to Howard prostě sám zkontroloval. Ale tam mi právě od Michelle chyběla otázka, odkud zná její jméno. Postupně se dozvídáme trochu víc o charakterech jednotlivých postav. Ale tam jsem se právě začal poněkud nudit. Děj se značně zpomaluje a úvodní slušné tempo je tatam. Přímo se nedozvíme, jak Howard věděl, že nastane jakýsi mimozemský útok. Jasně, je tu zmíněno, že nějak trochu zkoumal satelity. Jo a že věří různým konspiracím. Pak pro mě opět jedna nepochopitelná věc. Když žena měla nehodu, Howard musel vylézt z auta, aby ji naložil. Sice to není nikde zmíněno, ale pochybuju, že by si bral nějakou ochrannou masku, když tvrdil, že je vzduch kontaminovaný. A očividně už musel být, protože jak se dozvíme, Emmett byl „zachráněn“ několik dní před Michelle a už i jemu Howard tvrdil, že nesmí vylézt z bunkru.

Film mi opravdu velmi vzdáleně připomněl Cuarónovu Gravitaci, kde byla v podstatě jen jedna herečka Sandra Bullock (dobře, spolu i s Georgem Clooneym). Ono to mnohdy stačí. Klidně obsadit jen pár herců a když je dobrý scénář, může to být i dobrý film. Jenže na tom to právě z mého pohledu ztroskotalo. Dlouho, ale opravdu strašně dlouho se nic neděje. Spolu s hlavní hrdinkou začínám věřit, že vše kolem mimozemského útoku je jen vymyšlené a ve skutečnosti se nic neděje. Howard je opravdu podivín. Chvíli jsem si dokonce myslel, že to je nějaký utečenec z blázince. Ale teď taky vyvstává otázka – opravdu by fungoval podomácku vyrobený oblek proti kontaminaci? Nejsem si úplně jist…

Mimozemšťanů se přeci dočkáme, ale sice až v posledních snad ani ne deseti minutách. Ale možná by k tomu ani nemuselo dojít, protože vizuálně se to moc nepovedlo. A proč se vlastně tam museli objevit? Opravdu to bylo nutné? Osobně bych byl radši za větší akci, myslím jako v celkovém filmu. Nechci, aby to vyznělo tak, že v každém hororu očekávám lekačku za lekačkou či vraždu za vraždou. Tady mi to přišlo takové ospalé. A monstra by mohla dostat větší prostor. 10 Cloverfield Lane není úplně špatný film, jen mi prostě vadilo strašně pomalé tempo. A ano, jedná se spíš o psychothriller než o samostatný horor. To mnohdy není na škodu, ale tady by rozhodně stálo za to vylepšit scénář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *