Paroží [2021]

Kvůli covidu byl tento snímek přesunut na tento rok. Když totiž v kinech začali dávat upoutávku, trailer mi byl povědomý, že už jsem ho předtím někdy před rokem viděl (při závěrečných titulcích byl dokonce uveden rok vzniku 2019). Byl to v nedávné době opět další horor v kině a tak jsem si ho nemohl nechat ujít. A o to víc, když se na něm (alespoň) producentsky podílel věhlasný a jeden z mých oblíbených režisérů Guillermo del Toro. Hned zpočátku tedy osobně musím říct, že dobré jméno ještě není zárukou perfektního úspěchu.

Předem upozorňuji na spoiler v tomto zamyšlení, protože mám potřebu se k němu vyjádřit. V tomto hororu se vyskytuje tzv. Wendigo. Co jsem si zjišťoval, jedná se o mytickou bytost, která by měla obývat severské lesy USA a Kanady. Původně to vychází z folklórní tradice indiánů z Algonkinských kmenů, obývající převážně oblast Velkých jezer. Wendigo vzhledově odpovídá tomu zobrazenému ve filmu. Hlavní „vlastností“ je kanibalismus, resp. pojídání lidského masa. Wendigo totiž může být popisováno jako člověk posedlý zlým duchem či přímo jako monstrum s lidskými vlastnostmi. Legendy praví, že to byl dříve normální člověk, který ale pojídal maso lidí. Byl proto následně proklet a stal se z něho netvor, který k tomu ještě získal nadlidskou sílu či např. rychlost.

Trailer opět nalákal na pěkný horor, který ale pro mě ve výsledku super určitě nebyl. Představitele dvanáctiletého Lucase Weavera v podání Jeremyho T. Thomase jsem zpočátku tipoval na hlavního záporáka a to především kvůli jeho trošku děsivému vzhledu. Ani u tohoto filmu nezklamalo takové nepsané pravidlo, že se zpočátku něco stane a následně děj pokračuje o několik let či měsíců později (zde po třech týdnech). A popravdě, pokud bych si poté nepřečetl trošku více synopsi, moc bych nevěděl, co v úvodu v dole dělal Frank Weaver – otec Lucase a Aidena. Do filmu se krátce poté zaplete učitelka základní školy. Postava jejího bratra policajta mi přišla poněkud zbytečná, protože tam neměl příliš prostoru. Celkově mi přišlo, že se děj příliš vleče. Vlastně o něco lepší to začalo být tak po hodině filmu, kdy jsme už konečně viděli přetransformování Wendiga (a pak samozřejmě celého netvora). Ke konci taky nastává jedna (a nutno říct, že asi jediná) pěkná lekačka. Ale jinak to nemělo zas takový spád. Není to vyloženě špatné, jen by to chtělo příběhově doladit. A ještě možná taková menší nesrovnalost se závěrem. Dočetl jsem se, že Wendiga je dost těžké zabít. Podle některých verzí totiž tato folklórní bytost může být i nesmrtelná. Tedy pokud přímo nehoří nebo není nějak v kontaktu s ohněm. Dokonce ani brokovnice nemůže poškodit jeho tvrdou pokožku. Pokud ho chcete zabít, nejlépe to uděláte za následujících okolností: moment, kdy je zaneprázdněný pojídání masa a za použití ohně. Poté již je ho možné zastřelit či jen bodnout. To mi ve filmu trochu chybělo.

Můj konečný verdikt? Je to lepší průměr, ale stále jen průměr.

Použitý zdroj: Wikipedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *