Pavouci [2000]

Občas si záměrně vybírám ty hůře hodnocené filmy, abych zjistil, jestli tomu skutečně odpovídají. Většinou to sedí, ale tu a tam se objeví nějaký lepší kousek. V případě Spiders se výjimka nekoná. Je to prostě béčko. Osobně mi takováto „podkategorie“ nevadí, ale tady se tedy tvůrci mohli snažit více. Příběh, ač celkem jako zajímavý nápad, je takový nedotažený, postavy nepříliš výrazné. Béčkové filmy se mimo jiné vyznačují vcelku nepovedenými, až amatérskými efekty. Tady to byla opravdu katastrofa (úplně zcestně se mi vybavil původní Pán prstenů, který měl premiéru rok poté, ale s mnohamilionově větším rozpočtem).

Režiséra Garyho Jonese jsem dosud neznal, ale možná se na něj ještě zaměřím. Podle hodnocení jeho ostatních filmů se jedná o velmi podprůměrného tvůrce, v podstatě samá béčka. Ale hned další film co jsem od něj viděl (a na který záhy napíšu zamyšlení), byl pro mě o stupeň lepší než tento. Takže je dost možné, že z osobního hlediska nemusí být Jonesova filmografie jen samý odpad.

Teď opravdu přemýšlím, co dalšího dodat k filmu Pavouci. Není to absolutní katastrofa; vyjma typických smrtí hlavní hrdinka přežije (dokonce i se „zběhem“) a město je zachráněno. Ať si každý myslí co chce, ale dle mého skromného názoru každá vláda něco tají. A veřejnosti sděluje jen to, co uzná za vhodné. Tady přesně nevím, čeho chtěla dosáhnout. Byli tam zapleteni i mimozemšťané, ale stejně mi to nedávalo příliš smysl. Ale poučení z toho plyne, že cokoliv se může vcelku lehce vymknout kontrole.
Celkově jsem z filmu cítil mnohem víc prvky komedie než sci-fi hororu (a ano, ani jeden podžánr pokud možno nevyhledávám). Ale efekty mě vyloženě zklamaly. A nejlepší hláška z celého filmu? „Ty umíš řídit vrtulník?“ „Já umím řídit všechno.“

One Reply to “Pavouci [2000]”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *