Halloween zabíjí [2021]

Asi jeden z nejočekávanějších hororů roku. Po docela dlouhé době byla americká premiéra dříve než u nás. Halloween rozhodně patří mezi kulty hororového žánru. Viděl jsem všechny díly (tedy kromě Halloweenu III, kde vůbec není Michael Myers), ale pochopitelně si všechny už nepamatuju. Jako celkově se mi to líbí, ale zase nejsem úplně fanatickým milovníkem této série. Michael Myers je ale jedna z hororových ikon. John Carpenter a Debra Hill v roce 1978 spolu vytvořili postavu vraha, který nemluví, nosí nezaměnitelnou bílou masku, nespěchá, ale vždy každého dohoní a nikdo ho vlastně nedokáže zabít.

Tolik jen k úvodu. V roce 2018 se režisér a scénárista David Gordon Green rozhodl obnovit tuto hororovou klasiku. Nejedná se přímo o remake, který v letech 2007 a 2009 natočil Rob Zombie. Nová trilogie (která by se snad příští rok měla završit snímkem Halloween Ends) je vlastně pokračováním původního filmu z roku 1978, jen prostě o čtyřicet let později. A je to dokonce i stejný Michael co se herce týče (z originálu Nick Castle, v některých scénách zastupovaný Jamesem Jude Courtneym).

Zatímco první díl nové trilogie byl pro mě spíš takový průměrný, druhý díl s českým názvem Halloween zabíjí je osobně s největší pravděpodobností můj nejoblíbenější a nejlepší film z celé série. Michael řádí a jsou tu pěkné vraždy. Narozdíl od prvního filmu je zde vysvětleno, co se přesně stalo po událostech z roku 1978. Vracíme se opět o čtyřicet let později a na Michaela je uspořádán hon, protože obyvatelé fiktivního Haddonfieldu už toho mají dost. Jenže si neuvědomují, že čím víc ho „zbijí a zabijí“, tím je pak znovu silnější. Michael je čisté zlo a to stále roste a roste. Úplně zpočátku sledování této série jsem měl za to, že je to jen obyčejný člověk, co vraždí. Jenže teď už ten pocit nemám. Neumí létat, neumí vraždit ve spánku, ale skoro pochybuju, že by šel vůbec zabít. To je jeho superschopnost.

Halloween Kills je skvělý snímek. Trošku mi ale vadily semtam vtipné momenty, u kterých jsem se snad ani moc nepousmál. Je pravda, že Michael to celé táhne a když je na scéně, je to vždy zajímavější. Ostatní herci to také hrají dobře, ale Castle / Courtney jsou prostě TOP. Oproti novému prvnímu dílu to má lepší spád a je to takové akčnější. A byla tam skvělá ukázka toho, jak snadno jsou lidé zmanipulovatelní. Prakticky všechny vraždy jsou zobrazeny na kameru, což je taky plus. A musím taky pořádně ocenit klasický Michaelův tmavě modrý outfit s maskou. Je to kultovní postava a tímto dílem si mě dokonale získal. Vlastně mu i na jednu stranu fandím. Nikdy se nevzdá, aby dostal Laurie Strode. A tak nějak chci, aby se mu to jednou i povedlo. U tohoto Halloweenu je konec opět udělaný tak, aby na něj přímo navazoval další díl. Když to shrnu – první film jen průměr, tento druhý vynikající a třetí? Počkejme si za rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *