Očista navždy [2021]

Neuběhl ani týden a opět jsem se vydal do kina. Už jsem to měl naplánované dřív, protože tuto sérii mám rád. Ale musím říct, že obdobně jako u SAW to nebyla hned úplně láska na první pohled. I když zde to možná bylo o něco jednodušší, protože netrvá ani dlouho a člověku dojde, že něco takového docela i dává smysl. No, i když…
Ale stejně přemýšlím, jestli by vůbec šlo, aby se Očista odehrávala někde jinde než v Americe. Ale zvláště u tohoto aktuálně posledního dílu hraje vcelku podstatnou roli migrace a zejména pochopitelně Mexiko. Trošku odbočím od filmu. O Americe se říká, že je to země neomezených možností. Nikdy jsem tam nebyl (a tak to nemůžu osobně posoudit), ale vím, že tam pohromadě žije mnoho a mnoho různých národností. Jasně, u nás taky nejsou jenom Češi, ale s USA se to prostě nedá srovnat. A poté, co tam Trump nechal postavit mezi Mexikem a USA zeď, si myslím, že se vztahy těchto dvou národností poměrně dost zhoršily. Můj názor.
Abych se ale vrátil k filmu Forever Purge. Hned jako první mě napadlo, proč tvůrcům trvalo pět filmů, aby ukázali, že se najdou tací, kteří prostě nebudou respektovat sirény oznamující konec Očisty. To předtím jako jednoduše se všichni následující den tak uklidnili a nepáchali žádný trestný čin, zejména vraždy? To asi těžko. A stejně jako u předchozích filmů série se vždy trochu zamýšlím nad tím, jestli by to fungovalo i ve skutečnosti. A abych byl upřímný, chápu myšlenku, ale stejně zároveň si nějak nedokážu představit, jestli by ten jeden den v roce k něčemu skutečně byl. Co by to řešilo? Spíš mi to přijde jako úmyslné snížení populace. Z nejnovějšího snímku mi zejména utkvěla jedna věta, která by se mohla i zarámovat: Víš kdo vymyslel Očistu? Tlustí byznysmeni z Washingtonu D.C. a abys to udělal za ně jako jejich poskok. To je úplně přesné.
Migranti jsou po celém světě. A když se kohokoliv zeptáte na nejčastější přistěhovalce v USA, určitě mezi nimi budou Mexičani. Takže to mělo vlastně i rasový podtext. Ale vůbec to vlastně nevadilo, spíš to prostě bylo takové oživení série. Jinak musím určitě pochválit práci s kamerou. Přestřelky ve středu města vypadají dost realisticky, jako byste tam přímo byli. Myslím si, že je podle mého obecně známý fakt, že dobrý film dělá pochopitelně i dobrý soundtrack (tady zejména pak při závěrečných titulcích – Esto no a termido (This isn’t over). A určitě se snímek vyplatí vidět v kině. Osobně toto pokračování zařadím na stejnou úroveň jako můj snad nejoblíbenější druhý díl – Očista: Anarchie. Opravdu jsem si užíval každou scénu a byl jsem vlastně zvědavý, kam to bude směřovat. Určitě jsem rád, že konečně tvůrce napadlo divákům představit jakýsi den poté. Za mě se tedy scénář rozhodně povedl. A z kina jsem odcházel zcela spokojený. Zároveň ale netuším, kam by se případná další Očista měla posunout. Jasně, že podle tržeb se pravděpodobně bude uvažovat o dalším pokračování, ale trošku mám obavy, aby to ještě mělo smysl. Ne každý díl je pětihvězdičkový, ale i tak se mi celá série hodně líbí.
Takže celkově se jedná o solidní pokračování, které zase nabídlo trochu jiný pohled než předchozí díly. Když o tom teď tak přemýšlím, klidně bych snesl i další Očistu. Ale musel by být podobný či o něco lepší příběh. Forever Purge splnila svůj účel a rázem bude u mě patřit k té nejlepší části celé frančízy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *