Úsměv [2022]

Ještě před oficiální premiérou jsem všude možně četl, že se jedná o nejlepší horor roku se spoustou lekaček a že by měl trochu více rozvířit poněkud průměrné hororové vody z poslední doby. Film je dost povedený, ale určitě za sebe nemůžu říct, že bych to zařadil mezi absolutní TOP (v tom za letošek určitě vede The Invitation a Nope). Hned z počátku musím říct, že je tam dost znát inspirace z hororu It Follows. Sice to nevadí zas až tolik, protože jinak je ten snímek celkem originální. I když trošku matně si pamatuji na nějaký krátkometrážní film s obdobnou tématikou. Režisér Parker Finn je pro mě zcela neznámý (na kontě má dle ČSFD.cz pouze dva krátkometrážní snímky), ale zcela upřímně si myslím, že by to mohl být další nadějný hororový scénárista a režisér. Hlavně přinášet originální a neotřelé snímky – to je, oč tu běží.

Rád bych zmínil první dvě věci, čím mě film Smile zaujmul. Jednak to je perfektně vybraná hudba, která úplně přesně pasovala na použitá místa a dokonale dotvářela skvělou atmosféru. A o to by hororovým tvůrcům mělo jít především. Hudba je sice jen jeden z faktorů, který z filmu dělá skvělý film, ale rozhodně není zanedbatelný. Další věc, co se mi líbila, byl samotný název snímku – blikající, který se objevil zhruba po úvodní čtvrt hodině. Samotné téma entity, která se schovává za jakoby obyčejnou emoci jako je úsměv, se mi dost líbil. Stejně je to zajímavé, když si vezmete, že k úsměvu člověk potřebuje jen okolo patnácti svalů, zatímco zamračení jich vyžaduje asi čtyřicet. Když se někdo usmívá, je nám automaticky a přirozeně sympatičtější. Samozřejmě je úsměv a úsměv. Někdy to totiž také může být projevem nějaké psychické poruchy.

Z kina jsem přeci jen odcházel spokojený. Škoda jen, že to nebylo úplně stoprocentně originální a čerpalo to i z jiných hororů. Jinak pro mě absolutně neznámé herecké obsazení se skvělo do filmu hodilo. Lekačky tam byly, i když podle chvály různých recenzentů jsem jich čekal více. Finální monstrum vypadá dobře. Ale konec se trošku dal předvídat (upřímně, pro mě to byla jedna ze dvou možností jak to dopadne). Ano, bavil jsem se. Konec roku se již pomalu, ale jistě blíží, a tak bych byl moc rád, kdyby se do té doby ještě objevil aspoň jeden horor, který bych mohl zařadit mezi své TOPy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *