Tiché místo: První den [2024]

Na pokračování (resp. prequel) snímku A Quiet Place jsem byl celkem zvědavý. Když jsem před lety viděl první díl, příliš mě nezaujal a vyšel mi z toho jen průměr. Při nedávném opětovném zhlédnutí jsem své hodnocení musel přehodnotit a trochu zlepšit. Chystal jsem se kouknout i na druhý díl, ale to jsem bohužel dosud nestihl. Podobně jako na nedávné Strážce jsem na tento nový přírůstek počínající série trailer v kině několikrát viděl. Jenže na rozdíl od zmiňovaného hororu od dcery M. Night Shyamalana mi opětovné zhlédnutí tohoto traileru vlastně vůbec nevadilo a spíš mě to na samostatný film více nalákalo. Přiznám se, že jsem tento horor chtěl vidět hlavně z toho důvodu, že tam jednu z hlavních rolí hraje má oblíbená Lupita Nyong’o (fenomenální zejména v Us a Little Monsters). V sérii Tichého místa mi ještě chybí zhlédnutí právě druhého dílu. Ale celkově musím bohužel konstatovat, že se to asi nikdy nestane mou oblíbenou sérií. Ačkoli oproti původnímu dílu se děj z lesa přesunul do New Yorku, stejně celkově mi to přijde stále jednotvárné a žádných změn (kromě postav) se nedočkáme. A Quiet Place: Day One byl propagován především proto, že se konečně diváci dozví, jak to celé vlastně začalo. Jenže my se právě nic takového vlastně nedozvíme. Je jen rychlá scéna, kdy na obloze uvidíme padající meteority (což bylo mimochodem ukázáno a v předešlých dílech) a pak prostě propukne chaos. Očividně ale New York nebyl prvním zasaženým městem touto vesmírnou invazí. Jak by jinak armáda mohla vědět a varovat lidi, že monstra neumí plavat a mají extrémně vyvinutý sluch? Když toto s přimhouřeným okem pominu, opravdu byl celý tento snímek o tom, jak si chce Samira (btw, její celé jméno ve filmu ve skutečnosti nezazní) přes počínající apokalypsu zajít na kousek pizzy? Jako vážně? Navíc má sebou němou kočku, která přes hodinu a půl trvajícího snímku ani jednou nezamňouká? A připojení Erica je opravdu nešťastné. Scénáristé očividně nechtěli, aby měla Lupita Nyong’o sólo roli a tak jí tam přidali cizince v podání Josepha Quinna. Jenomže právě to připojení k hlavní hrdince působí dost uměle. Chemie absolutně nefunguje (vím, že nebylo v plánu, aby se z nich postupně stal pár, ale stejně). Monstra jsou ale opět povedená, i když je pravda, že bychom si scén s nimi zasloužili víc. Snímek bohužel nepřináší vůbec nic nového, co bychom již dříve neznali z původních snímků. Ale zase chválím změnu prostředí, která si ode mě vysloužila pozititvní bod navíc. Ale stejně celkově se mi to vyšplhalo pouze na čistý průměr. Hlavní zápletka s pizzou je fakt ubohá a konec doslova zklamal. Samira má rakovinu a tak si nedělá žádné naděje. Ale to opravdu musela čekat až na konec snímku? To se nemohla nechat zabít již dříve? CGI efekty jsou celkem povedené a osobně na mě nepůsobily nějak zvlášť uměle.
Nevím tedy, jaké jsou prozatím finanční obraty tohoto snímku, ale tak nějak tuším, že tvůrci a producenti z toho budou chtít vytřískat co nejvíc a určitě se už mluví o dalším pokračování této série. První díl jsem musel vidět dvakrát, aby se mé původní hodnocení malinko zlepšilo. Ale jinak ta zatím celé zůstává v čistém středu.
Osobně předpovídám, že se dalších dílů z univerza A Quiet Place v nějakém nepříliš vzdáleném časovém horizontu dočkáme. Na další díly se pravděpodobně také kouknu, ale určitě to nebude moje top priorita. Jak jsem zmínil – pro mě dosud viděné dva díly nepřinesly nic moc nového a žádný zásadní vývoj se tam neděje. A myslím si, že čistě průměrné hodnocení tohoto letošního prequelu není vůbec špatná známka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *