Stříbrná kulka [1985]

Další Kingovka, kterou ale nemůžu porovnat s knižní předlohou Cycle of the Werewolf, protože jsem ji jednoduše nečetl. Co vím, tak u ní čtenáři kromě samostatného příběhu také chválili doprovodné ilustrace. A na to můžu navázat, protože i ve filmu se mi líbily povedené masky a efekty. Příběh je zajímavý a vlastně jednoduchý. Reverend Lester Lowe mi byl hned povědomý. No ano, vždyť je to přeci Velký Ed Hurley z Twin Peaks. Everettu McGillovi tahle role sedla dokonale. Není příliš výrazný a nebýt kněžského obleku, skvěle by zapadl mezi další obyvatele malého městečka Tarker’s Mills v Maine. Akorát takový malý detail – skrývá menší tajemství…
Vlkodlaci patří mezi ty nejklasičtější hororová monstra. Jak poradila chytrá Wikipedie, první zmínky o vlkodlacích pocházejí již z antického Řecka, čili tak z 5. století př. n. l. V tom článku mě také zaujalo to, že vlkodlakem se člověk buď narodí, může se jím stát kousnutím jiného vlkodlaka a nebo může být zakletý nějakým čarodějem. V tomto posledním případě je z něho „hodný“ vlkodlak, který pomáhá lidem v boji proti ostatní vlkodlakům a jiným monstrům. Narozdíl od upírů, které osobně příliš nevyhledávám, mi vlkodlaci ani nevadí. Vím, že i v reálu na mnohé lidi působí síla Měsíce. A jestli se z nich opravdu stávají vlkodlaci, no to už nechám každému na posouzení.
Filmy, ve kterých mají hlavní roli děti (byť třeba již teenageři) mě naprosto nechávají chladným. Tady to ale překvapivě bylo docela fajn. A pochopitelně nejlepší byla, když se Marty začal prohánět na motorové tříkolce.
Příjemným faktem tohoto filmu určitě je, že děj dobře plyne a moc hluchých míst tam není. Určitě to stojí za zhlédnutí. Rozhodně se těším, až se dostanu k přečtení originální novely. Ale předpokládám, že se to příliš lišit nebude, protože k tomuto hororu scénář napsal sám král King.

Ohnivé oči [1984]

Na úvod musím poznamenat, že moc nechápu český překlad názvu. Proč Ohnivé oči? Dobře, ne vždy je vhodné použít doslovný název. Ale v tomto případě mi určitě lépe zní Žhářka. Nebyla to první role Drew Barrymore, ale přeci jedna z prvních. A skvěle tam zazářila (či snad spíše žhnula?). Nevinná dívenka, která tak úplně nevinná není. I když ona za svou schopnost nemohla. Není to sice outsider jako Carrie, ale obě mají parapsychologické schopnosti, které se teprve musí učit ovládat. A samozřejmě vláda chce její schopnosti zneužít pro svůj prospěch. A táta Charlie ji musí ochránit za každou cenu.
Knihu jsem četl už před dlouhou dobou a vím, že poprvé jsem ji vlastně ani možná nedočetl. Odložil jsem ji s tím, že se k ní později vrátím, až budu mít čas a hlavně chuť. A vyplatilo se mi to. A při sledování této první filmové adaptace jsem v tom začal knihu poznávat. Pochopitelně ji už úplně v hlavě nemám a stejně jako ostatní si ji budu muset znovu přečíst. V tomto případě se jedná o velmi povedenou adaptaci Kingovi knihy. Určitě ji osobně řadím k těm nejvěrnějším. Oproti Kingově „normě“ to není žádný dlouhý román. Má ale zajímavý příběh. Vždycky mě fascinovaly různé záhady, tajné pokusy a částečně i konspirační teorie. Děj se odehrává v 70. letech a právě má druhá výše zmíněná vášeň se tam vyskytuje. Je přirozené, že mladí vysokoškoláci obrací každou korunu a tak se bez většího přemýšlení dobrovolně účastní tajného placeného projektu. A získají víc než jen peníze. A bylo tedy logické, že tento „dar“ posléze dostane i jejich dcera, která to ale má i tak silnější. Svých pyrokinetických schopností se ale bojí, protože jimi jako malá omylem zranila svou matku. Otec zase zjistil, že časté používání jeho kontroly vědomí mu způsobuje silné migrény. Americká vláda si je vědoma potencionální „lidské zbraně“ v podobě malé Charlie a proto se rozhodne, že ji musí za každou cenu dostat. To se jim povede, i když se dívce spolu s otcem potom podaří uniknout. A pak právě nastává jedna z nejlepších částí knihy, tedy střet rodiny McGeeových s agenty na farmě. Na tu jsem byl asi nejvíc zvědavý, jak moc se to podaří udělat ve filmu. A výsledek? Fenomenální!! Opravdu skvěle a poctivě natočeno. Dalším velkým pozitivem snímku je celkové herecké obsazení (byť pro mě z větší části neznámé). Jelikož neznám její dětské role, nepoznal jsem v hlavní roli roztomilou Drew Barrymore jejíž filmová účast zde byla jedna z vůbec prvních. A role Charlie se zhostila opravdu velmi dobře. Zároveň musím dost ocenit Davida Keitha, protože jejich vztah otec-dcera působil opravdu uvěřitelně a měli mezi sebou patřičnou chemii. Další velmi zajímavou postavou je indiánský lovec Rainbird, kterého vedení organizace The Shop pověřilo, aby Charlie a jeho otce našel a vystopoval. Ztvárnil ho pro mě další neznámý herec George C. Scott (i když jsem měl pocit, že už jsem ho někdy viděl). A ač to je záporná postava, pro mě byla asi po Charlie ta nejoblíbenější a nejzajímavější.
O hodnocení jsem nemusel ani na vteřinu váhat. Zajímavostí je, že jako první jsem viděl druhou filmovou adaptaci této Kingovy knihy z roku 2022, která byla celkem také povedená, ač trošku jiná. Ta původní z roku 1984 je stejně ještě o stupeň lepší. Kniha se čte velmi dobře a stejně tak se sleduje i filmové zpracování. Já byl opravdu spokojený a když teď nad tím přemýšlím, musím si Kingovo dílo opět někdy v budoucnu přečíst. Znovu musím zmínit,že jediné, co mě na snímku zarazilo, byl český název Ohnivé oči, když originál je tak krásný a jednoduchý – Firestarter. Přiznám se, že na tento film jsem narazil až díky skvělé knize Stephen King ve filmu (průvodci Kingových adaptací), kterou mám doma. Normálně podle názvu bych asi ani netipoval, že to je King. Jinak pro pořádek –  o nejvyšším možném hodnocení, tedy 5/5, jsem ani na chvilku nemusel váhat. Přiznám se, že děj původní knihy jsem si vybavoval jen velmi matně, akorát mi v hlavě utkvěla ta farma. O ještě jednou musím filmové tvůrce velmi ocenit a pochválit, jak se toho ujali a zhostili. Výborná práce. Takhle by se měli dělat adaptace krále hororu pana Kinga. Vynikající!


Stáhni mě do pekla [2009]

Sam Raimi je pojem a filmová ikona, u které máte prakticky jistotu, že vás čeká výborná podívaná a skvělý filmový zážitek. Série Evil Dead či Spider-Man, pokračování Dr. Strange…
V tomto hororu se sešli všichni tři bratři Raimi (Raimiovi?? Raimiové?? – ať mě klidně opraví ten, kdo ví, jak se to správně česky píše :D) – nejstarší Ivan napsal scénář, Sam režíroval a nejmladší Ted si střihl menší roli doktora. A celkově to není vůbec špatné. Cikánka a kletba – okamžitě jsem si vzpomněl na knihu Richarda Bachmana (aka Stephena Kinga) Zhubni. V tomto případě se ale hlavní hrdinka ke kletbě dostane vlastně nevinně díky svému šéfovi. Možná obdobný příběh tu už byl, ale stejně se mi celkově velmi líbilo zpracování. K Christine Brown v podání Alison Lohman si rychle najdeme vztah a fandíme jí. A v její kůži bychom se určitě ocitnout nechtěli. Chvílemi se Raimi vrací ke svým kořenům, kdy kombinuje horor a komedii. Vlastně tam prakticky nenajdeme žádná hluchá či prázdná místa. Efekty na dobré úrovni a vše prokládané skvělým hudebním doprovodem. Tento film je určitě vhodný i pro hororové diváky-začátečníky. Je tam několik lekaček, ale celé je to doplněné dobrým černým humorem a vy Raimiho utrženého ze řetězu nemůžete brát zcela vážně. Ale i on jako zkušený režisér dovede pracovat s napětím a pár scén tam je i poměrně nechutných. Vrchol celého filmu je pochopitelně návštěva cikánčina domu a následné vymítání. Tam to byl čistokrevný horor (zapojení kozla bylo fajn) a hlavně to bylo skvěle natočené. Tam ten snímek získal tu pravou temnou atmosféru.
Jestli bych měl snímku něco vytknout, tak asi nejvíc mě mrzela absence Raimiho kamaráda Bruce Campbella. Ale Alison Lohman je velmi sympatická a byla to dobrá volba na hlavní roli. I k celému obsazení vlastně nemám co vytknout, ač se jedná opět o prakticky všechny pro mě neznámé herce. Ale příběh je dobrý a má to atmosféru. Jen bych možná trochu ubral na humoru v některých scénách, ale to je vlastně Raimiho styl. Jinak celková spokojenost.

Aterrados [2017]

Dost divný film. Po zhlédnutí jsem v podstatě vůbec nevěděl, co si o něm mám myslet. Přemýšlím, jestli jsem někdy viděl jakýkoliv snímek z Jižní Ameriky. Hlavním negativem jsou asi právě takové výkyvy – v jednu chvíli je velmi zajímavá a napínavá scéna, aby si posléze nahradila nějaká nudnější. Ačkoli se (i když stále v menší míře) dočkáme trochu toho gore, celkový příběh vlastně vůbec zajímavý není. Jsou to mimozemšťani? Duchové? V tom domě je očividně nějaký vstup do podsvětí. Ale film začne velmi rychle nudit. A nic moc se tam neděje. Co naopak musím ocenit je celkový vzhled monster. 90 minutová stopáž je tak akorát, spíše už trochu na hraně, i když já osobně bych to ještě více prostříhal. Některé scény mi přišly opravdu zbytečné a výrazněji děj neposunuly. Přemýšlím, v čem moc by bylo toto mé zamyšlení jiné, kdybych ho psal bezprostředně hned po zhlédnutí. Ale řekl bych, že by se nijak extra nelišilo. Ke konci snímku jsem měl poměrně dost otázek, na které jsem ale nedostal žádnou odpověď. Vlastně netuším, o co tam přesně šlo. Úplně závěrečná scéna na policejní stanici to sice malinko zvedla, ale stejně to je dle mého dost podprůměrný horor, na který velmi rád a rychle zapomenu. Zkrátka mě to vůbec neoslovilo. Toto zamyšlení bude určitě kratší, protože teď už nevím, co bych k tomu dodal. Já se víceméně celou dobu nudil a vlastně si přál, ať je konec. Zvláštní snímek.

Úsměv 2 [2024]

Když jsem se poprvé dozvěděl, že se chystá pokračování Úsměvu, vcelku mě to nechávalo chladným. Jednička byla povedená a vlastně i uzavřená. Nedovedl jsem si představit, v čem konkrétně by se tam mohlo pokračovat. Naštěstí se tvůrci rozhodli udělat jakousi druhou kapitolu. Problém ale je, že je princip prakticky stejný. Jiné prostředí, atraktivní a sexy Naomi Scott v roli popové zpěvačky Skye Riley. Jen úvod filmu byl poněkud zmatečný, protože tam byla postava z konce prvního dílu, kterou jsem si ale vůbec nepamatoval. Teď si nejsem jistý zda to nebylo řečeno již v jedničce, ale tady mi hlavně chybělo nějaké větší objasnění, co vlastně za „usmívajícím se virem“ stojí. Myslím si, že v tomto zamyšlení budu mnohdy porovnávat s originálním snímkem. Tento novější byl určitě rozpočtově dražší a i vizuálně se na něj kouká lépe. Nevím proč, ale hlavní hrdinka mi prostě evokovala současnou pop star jako je třeba Taylor Swift. A to byl nejspíš i záměr. Zaujalo mě (což ale osobně nechápu), že Skye doma pije obyčejnou vodu, která ale dle obalu musí být velmi drahá. Dělal jsem si nějaké rešerše a jedná se o značku VOSS, jejíž původ je z jižního Norska. Dá se objednat i u nás a cenově vychází na cca 120 Kč (je to úplně obyčejná voda, ale platíte za skleněnou láhev). Ze zajímavosti jsem si vyhledal nejdražší balené vody a za ně klidně zaplatíte několik desítek tisíc amerických dolarů (opět se ale platí za design, což s vodou nemá nic společného, byť se u některých třeba míchá směs z více zdrojů jako z Fiji, Francie a ledovcová voda z Islandu).
Ve filmu Úsměv 2 měla voda také velkou roli (značkově se určitě jednalo pouze o PP). Skye byla drogově závislá a vlastně i alkoholička, ale rozhodla se s tím skončit, než ji to zcela zničí a terapeut jí doporučil vypít láhev vody (značky VOSS) pokaždé, když ucítí potřebu dát si dávku. Voda tedy měla v podstatě fungovat jako placebo. A toho právě posléze zneužil „usmívající se virus“. Hlavní hrdince se záhy začnou velmi často objevovat halucinace a usmívající se entita ji přesvědčí, že vypitím láhve zpěvačka opět dostala sebe pod kontrolu, i když pravda byla úplně jiná.

Nedá se říct, že by Smile 2 byl špatným snímkem, to rozhodně ne. Ale vadilo mi opakování v podstatě již viděného z původního dílu. Ano, i tady byly působivé scény a nejvíc se mi asi líbil samotný závěr. Pár lekaček se tu jistě také najde, i když o vyloženě velké strašení také nejde. Celkový vizuál možná i dokonce mírně přesahuje originál (je znát poněkud větší rozpočet). Celkově mi z toho vyšel průměr, ale krásný průměr. Osobně bych tomu dal hodnocení 3,5/5.

Mám takové nepsané pravidlo, že pokud mě jakýkoliv film po prvním zhlédnutím zcela nezaujme, podruhé se na to již nepodívám. Semtam jsem udělal výjimku, ale mé hodnocení se většinou vůbec nezměnilo, spíše se někdy ještě snížilo. Rozhodl jsem se ale, že za nějaký čas dám druhému Úsměvu ještě znovu šanci. Je to dobrý horor, ale teď po prvním zhlédnutí určitě zůstanu u průměru.