Po oznámení o nadcházejícím novém filmovém projektu pana Peelea jsem byl opravdu nadšen. Protože oba jeho předchozí snímky ode mě obdržely plnohodnotné nejvyšší hodnocení (ačkoli u jeho debutu Get Out jsem až po druhém zhlédnutí pozměnil ranking na 5/5). Vůbec tohoto tvůrce neznám z jeho komediální kariéry. Ale vždy nějaký ten vtípek „nacpe“ do svých filmů. Nechci to zakřiknout, ale pokud Peeleovy i další snímky budou mít takovou moc, že po zhlédnutí budu totálně nadšený, zlobit se vůbec nebudu. Jordan Peele je spolu s Ari Asterem dle mého skromného názoru nejlepší hororový režisér a scénárista současnosti. Peele má navíc takový již rozpoznatelný rukopis. Kromě obsazování v podstatě černých herců do hlavních rolí, je zajímavé, že se v žádném z jeho dosavadních hororů neobjevují duchové, upíři, zombie a další klasická monstra. Jako scénárista to má vše dokonale promyšlené a sází spíše na psychologii postav. To někomu může vyhovovat, ale samozřejmě se můžou objevit i odpůrci a zastánci „klasického hororu“. Peele ve svých filmech poukazuje na jakési sociální problémy (především – ale nejen – Ameriky), jako jsou rasové rozdíly či traumata z dětství. A vždy tam přidá něco navíc. Myslím si, že je lepší jeho snímky zhlédnout aspoň dvakrát, protože pak divák ocení i skryté odkazy a detaily kterých si třeba předtím nevšiml. Určitě je to jeden z nejambicovanějsich a nejnadanějších (nejen) hororových tvůrců současnosti. Takže už teď v úvodu můžu říct, že se velmi řeším na jeho další projekt.
Mimo hororů mám velmi rád různé záhady a nevysvětlitelná tajemství. Ne všemu věřím, ale stejně je to úžasné. Od mala mě zajímalo hlavně UFO (dnes odborníky spíše nazýváno UAP – Unexplained Aerial Phenomena). Nevěřím na zelené „Alzáky“, teoreticky můžou vypadat jako my, jen prostě nějakým způsobem na vyšším evolučním stupni. Když se řekne UFO, většina lidí si prostě představí létající talíře a šediváky, co si chtějí podrobit naši planetu. Jenže jestli lidstvo bude pokračovat jako doposud (tím myslím především totálně nesmyslné a ubohé války a tyranii), může svět, který známe, skutečně skončit katastrofálně. Takže mimozemšťané mohou čekat a v klidu se bavit tím, jak jsou někteří lidé hloupí a vše ničí…
A abych už konečně něco přidal k samotnému filmu Nope. Je to opět další z Peeleových snímků, u kterého sice můžeme říct děj, ale stejně teprve po zhlédnutí pochopíme i další detaily. Peele navíc UFO či létající talíř pojal po svém – není to jen kosmická loď, ale spíše živá bytost, která se za vesmírný prostředek pouze vydává. Která má ráda koně a nepozře fáborky. Snímek hezky odsýpá a po vizuální stránce tomu nemám co vytknout. Ale dvě věci mě přeci jen trochu zklamaly a částečně spolu souvisí. Škoda, že postava Stevena Yeuna, starého veterána z The Walking Dead, nedostala více prostoru a je to opravdu jen velmi vedlejší role. Nevím, ale nepochopil jsem epizodu s šimpanzem Gordym. Jeho „rage“ je možná menší skrytý odkaz na 28 dní poté. Ale k příběhu samotnému to moc nepřidá. Podle mě to je jen taková omáčka k mdlé Yeunove postavě. Snímek samozřejmě táhne Daniel Kaluuya spolu s Keke Palmer. A třeba postava Angela Torrese, kterou hrál Brandon Perea, je právě ten komediální prvek, o kterém jsem se zmínil v úvodu. Schválně nebudu příliš prozrazovat děj, ten si můžete ostatně přečíst ze synopse sami. Řeknu jen, že je to spektakulární podívaná. Konec je možná až poněkud pohádkový. Ale Peele to zase dokázal. Z kina jsem odcházel totálně nadšený. I přes poněkud delší stopáž to nenudí. V celém filmu jsem v podstatě našel jen dva mínusy, o kterých jsem se již zmiňoval. Naopak musím velmi pochválit vizuální podobu bytosti UFO. A už teď se těším na další spolupráci dua Peele-Kuluuya.
Nope? Hell yes!